december, 2024
Detaily podujatia
Vianočný koncert v podaní súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum Účinkujú: Andrea Pietrová – spev Michal Hottmar – theorba O súbore: Súbor Ensemble Thesaurus Musicum vznikol v roku 2015. Svojou interpretáciou sa
Detaily podujatia
Vianočný koncert v podaní súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum
Účinkujú:
Andrea Pietrová – spev
Michal Hottmar – theorba
O súbore:
Súbor Ensemble Thesaurus Musicum vznikol v roku 2015. Svojou interpretáciou sa zameriava na komornú vokálnu a inštrumentálnu hudbu 16. – 18. storočia európskej proveniencie. V repertoári súboru sa nachádzajú diela Johna Dowlanda, Claudia Monteverdiho, Girolama Frescobaldiho a i. Svoje aktivity orientujú aj muzikologicky a snažia sa o oživovanie skladieb z územia dnešného Slovenska v 16. – 18. storočí. Súbor sa predstavil v rámci viacerých významných podujatí, ako je napríklad účinkovanie v Zichyho paláci, v Mirbachovom paláci v Bratislave, vo Viedni v rámci podujatia Singe Seele Gott zum Preise, v Leviciach v rámci podujatia Noc hudby, v rámci dlhoročných tradičných hudobných cyklov, ako je: Sabinovská hudobná jar, Malacká hudobná jar, Trenčianska hudobná jar, Topoľčianska hudobná jar, Nitrianska hudobná jar, Banskobystrická hudobná jar, Rimavskosobotská hudobná jeseň, Humenská hudobná jeseň, Kežmarská hudobná jeseň, Kubínska hudobná jeseň, Musica Sacra Samariensis, Galéria hudby v Nitrianskej galérii a v rámci festivalov: Florilegium Musicum v Žiline, Musica Nobilis, Pro Musica Nostra, v Prešove v rámci lutnového festivalu Musica Testudinis, Medzinárodný festival sakrálnej hudby Musica Sacra v Nitre. Súbor sa predstavil aj v Českej republike, v rámci festivalu Theatrum Kuks, Litomyšlské dny barokní tradice, Bystřické zámecké slavnosti v Bystřici pod Hostýnem, festival Táborský triptych v Tábore, Hudba na zámku v Blansku a v Maďarsku na festivale IV. Harmony upon the water – Benedictine Musical Feast v Tihany. Hráči súboru sú hudobníci zaoberajúci sa historicky poučenou interpretáciou. Skladby interpretujú na kópiách originálov historických nástrojov.
O umelcoch:
Mgr. Michal Hottmar, PhD. (*1974) študoval hru na gitare na žilinskom konzervatóriu v triede prof. Dušana Lehotského. Svoje štúdium ďalej zameral na muzikológiu a starú hudbu v Bratislave na Hudobnej vede, FF UK, kde získal magisterský ako aj titul PhD. z oblasti Dejiny a teória hudby so zameraním sa na pamiatky lutnovej hudby na území dnešného Slovenska v 16. – 17. storočí. Michal Hottmar prednáša historické a teoretické disciplíny na univerzitách v Žiline a Bratislave. Hudobno-interpretačná činnosť Michala Hottmara spočíva v interpretácii pamiatok lutnovej hudby domácej ako aj zahraničnej proveniencie. Ako hráč bassa continua sa prakticky venuje otázkam historicky poučenej interpretácii inštrumentálnej a vokálno-inštrumentálnej hudby 16. – 18. storočia. Svoje interpretačné schopnosti zdokonaľoval na interpretačných kurzoch v triedach významných lutnistov ako P. O´Dette, P. Beier, A. Abramovich, M. Študent, J. Čižmář, Igor Davidovics. Lutnovú interpretáciu študoval na Akadémii starej hudby MU v Brne, Teorie a provozovací prax staré hudby v triede Jana Krejču. Michal Hottmar je členom Európskeho lutnového orchestra, s ktorým účinkoval v Taliansku, Holandsku a Nemecku. Ako hráč bassa continua spolupracuje s Hilaris Chamber Orchestra, s ktorým účinkoval v Slovenskej filharmónii. Michal Hottmar je člen anglickej, americkej, talianskej lutnovej spoločnosti, umelecký vedúci a dramaturg festivalu Musica Testudinis Slovacca, riaditeľom a dramaturgom festivalu starej hudby Florilegium Musicum Žilina a súboru Ensemble Thesaurus Musicum. Michal Hottmar je autorom prvej vedeckej monografie o lutnovej hudbe na území dnešného Slovenska v 16. – 18. storočí, je autorom mnohých odborných článkov v oblasti historickej hudby doma aj v zahraničí, je členom Medzinárodnej muzikologickej asociácie so sídlom v Bazilei, prednášal na medzinárodných vedeckých kongresoch v Poľsku, Rakúsku, Francúzsku a inde.
Andrea Pietrová je študentkou 1. ročníka magisterského stupňa v odbore spev na Vysokej škole múzických umení pod vedením prof. Petra Mikuláša, ArtD. Je absolventkou Konzervatória v Bratislave, kde študovala spev v triede Mgr. art. Dagmar Livorovej. Zúčastnila sa aj niekoľkých majstrovských kurzov ako napríklad Opera Pustina Masterclasses, kde pracovala pod vedením českého operného režiséra Jaromíra Brycha, či Opera Masterclass Petra Dvorského. V minulosti spolupracovala s telesami ako Capella Istropolitana, so Symfonickým orchestrom SND v rámci festivalu Viva Musica!, s orchestrom STU Technik, so súborom Solamente naturali a s Ensamble Thesaurus Musicum. Kooperovala so súčasným slovenským skladateľom Jozefom Nomülnerom na jeho cykle piesní Mariš, Mariš. Pod projektom Mareka Bednárika Otvorená opera účinkovala v opere Gioachina Rossiniho La scala di seta (Lucilla) a v opere Georgesa Bizeta Docteur Miracle (Véronique). Predstavila sa v rámci koncertného cyklu Slovenskej filharmónie Koncerty bez publika. Na doskách SND hosťovala v detskej opere Petra Zagara Rozprávka o šťastnom konci (Juliana). Vďaka svojmu pôsobeniu v Opernom štúdiu SND vystúpila na niekoľkých koncertoch a pracovala na operách ako Dido a Aeneas (Henry Purcell), či Zuzanka Hraškovie (Jozef Grešák). V rámci tejto skúsenosti absolvovala vokálno-interpretačné, tanečné a herecké kurzy pod vedením umelcov ako Michaela Motlochová, Robert Roth, Adam Plachetka, či Pavol Bršlík. V súčasnosti je členkou Zboru Opery SND.
Čas
(Sobota) 16:00 - 17:30
Miesto konania
Nyáryovská kúria
Námestie sv. Floriána 108/6
Organizátor
Kultúrno-spoločenské centrum Bučanyinfo@nyaryovska-kuria.sk Námestie sv. Floriána 108/6, 919 28 Bučany